Święto Straży Miejskiej. Na nią stawia Malbork?
Ważne pytanie przy okazji święta
29 sierpnia, w niedzielę w Malborku, podobnie jak w całej Polsce obchodziliśmy święto Straży Miejskiej. Strażnicy pracują w naszym mieście praktycznie od początku transformacji ustrojowej. Trudno wyobrazić sobie porządek w mieście bez tych, którzy na co dzień nad nim czuwają. Jednakże od jakiegoś czasu pojawiają się wątpliwości, które wiążą się z polityką bezpieczeństwa władz miasta. Towarzyszy im pytanie: czy Malbork w kwestii utrzymania bezpieczeństwa stawia w pierwszej kolejności na Straż Miejską?
Kto dba o bezpieczeństwo w mieście?
Najbardziej oczywistą odpowiedzią na to pytanie wydaje się być ta: Straż Miejska. Wielu miałoby trudność aby się z tym nie zgodzić. Współcześnie widok umundurowanych funkcjonariusz już nam spowszedniał, natomiast 29 lat temu był nowością. To właśnie wtedy w Malborku zaczęła swoje funkcjonowanie Straż Miejska. Przez te wszystkie lata strażnicy dbali o nasz bezpieczeństwo. Niestety, jak się okazuje istnieje coś, co może robić to od nich lepiej.
Mowa tu o monitoringu. Władze miasta częściej na niego stawiają, bowiem może on pilnować bezpieczeństwa 24 godziny na dobę. I jest jeszcze coś. Jeżeli kamera obejmuje swym okiem daną przestrzeń, to ta przestrzeń podlega kontroli tak, jak długo pracuje kamera. Czyli, wyłączając momenty, w których może się popsuć – cały czas.
Na szczęście dla strażników jest dobra informacja. Choć niedofinansowani, wciąż mogą stanowić siłę, która jest niezbędna w utrzymywaniu bezpieczeństwa w mieście. Póki co są oni Malborkowi niezbędni. W 2008 roku władze miasta przekształciły Straż Miejską w wydział Urzędu Miasta. Tak oto strażnik to stanowisko do spraw porządku publicznego.
Każdy, kto chciałby zostać strażnikiem miejskim może składać aplikację do 2 września w Komendzie Straży Miejskiej. Osoby niekaralne, które skończyły 21 lat i posiadają wykształcenie średnie lub średnie branżowe mogą zostać przyjęte. Przy rekrutacji będzie się też liczyła nienaganna opinia.