Jak zdobyto Zamek w Malborku?
To w końcu zdobyty czy niezdobyty?
Zamek w Malborku w latach 1466-1772 służył polskim królom jako rezydencja. Zanim jednak do tego doszło budowla należała do Wielkich Mistrzów. Jak to się właściwie stało, że największy zamek średniowiecznej Europy znalazł się w polskich rękach? Nieraz i nie dwa czytając o historii zamku możemy dowiedzieć się, że konstrukcja tej fortecy nie pozwalała przeciwnikowi na zdobycie zamku. Jednakże w jakiś sposób zamek znalazł się w posiadaniu polskich królów. Jak to było możliwe?
Historia oblężenia
Wojna trzynastoletnia rozpoczęła się w 1454 roku, natomiast oblężenie Malborka rozpoczęło się w 1457 roku. Dokładnie było to 28 września i oblężenie trwało niemalże trzy lata, bowiem do 5 sierpnia 1460 roku. Jednakże to nie Polacy oblegali Malbork, a Malborka… bronili. Nie jest to żaden błąd logiczny, po prostu od 1457 roku zamek znajdował się w rękach polskich, a Krzyżacy usiłowali odbić swoją stolicę.
Żeby to zrozumieć, należ najpierw dowiedzieć się o tym, kto walczył po stronie krzyżackiej w trakcie wojny trzynastoletniej. Od samego początku tego konfliktu znakomitą część sił Zakonu stanowili najemnicy. Wojska najemne stacjonowały też w Malborku. Jednakże pojawił się pewien problem. Otóż Krzyżakom zaczęło brakować pieniędzy na opłacanie wojsk zaciężnych. Wobec tego król Kazimierz Jagiellończyk po prostu kupił Zamek w Malborku od czeskich najemników za kwotę 190 tys. złotych węgierskich. Biorąc pod uwagę współczesne miary oraz kurs złotego, byłaby to równowartość 181,5 mln złotych.
Bernard Szumborski, dowódca morawski w służbie zakonu rozpoczął oblężenie zamku. W tym samym czasie posiłki z Wielkopolski usiłowały odciąć zapasy żywności dla wojsk oblegających. Wkrótce też mieszczanie oddali miasto w ręce Krzyżaków. Była więc to taka sytuacja, w której to zamek znajdował się w rękach polskich, natomiast miasto – w krzyżackich. Polacy jeszcze kilkakrotnie bezskutecznie próbowali odbić miasto. Wreszcie udało im się tego dokonać w 1460 roku.
Jeśli interesuje Cię historia średniowiecza, to z tego wpisu dowiesz się czegoś ciekawego.