Czy darmowe autobusy wszędzie dotrą?
Liczby liczbami, a życie życiem
Każdy, kto na co dzień porusza się po Malborku wi,e jak bardzo ważna jest sprawna komunikacji miejskiej. Obecnie po naszym mieście poruszają się autobusy MZK. Według statystyk, jakie są powszechnie dostępne, co roku autobusy przyjeżdżają blisko 600 tys. km. Gdyby przeliczyć to na globalną skalę, to wówczas wyszłoby, że autobusy MZK Malbork przejeżdżają w ciągu 12 miesięcy 15 razy wokół Ziemi. Jednakże liczby te niezbyt mają się do rzeczywistości. Na mapie naszego miasta wciąż znajduje się wiele miejsc, gdzie ludzie chcieliby dotrzeć, a gdzie autobusy po prostu nie dojeżdżają.
Kiedy będziemy jeździć za darmo?
Władze miasta Malborka zapowiadają, że darmowe przejazdy autobusami MZK będą możliwe już od przyszłego miesiąca. Będzie to możliwe dzięki temu, że miasto Malbork bierze na siebie koszta utrzymania MZK. Te będą wynosi w najbliższym czasie 3,2 mln zł. Jednakże już całkiem niedługo Malbork będzie musiał przeznaczać na darmową komunikację miejską blisko 4 miliony złotych.
Koszta duże, ale brak połączeń
Mimo, że przedstawione powyżej liczby mogą wydawać się dość duże to jednak w rzeczywistości najprawdopodobniej nowe połączenia w ogóle nie powstaną. Na pewno na dzień dzisiejszy miasto Malbork nie jest w stanie określić czy w ogóle w przyszłości będzie realizowało budowę nowych przystanków autobusowych. Jeżeli takowych nie przybędzie, czyli stan z dziś nie zmieni się, to wówczas może okazać się, że połączeń będzie po prostu zbyt mało.
Ekologia kontra potrzeby mieszkańców
Każdy problem ma dwie strony medalu i tak jest w tym przypadku. Jeżeli faktycznie nie przybędzie połączeń autobusowych, to wówczas środowisko miejskie zyska na tym. Będzie mniej spalin, a co za tym idzie powietrze będzie mniej zanieczyszczone. Niestety nie idzie to z realnymi potrzebami komunikacyjnymi mieszkańców miasta. Przykładem może być tutaj chociaż Osiedle Południe, gdzie brakuje połączeń nawet żeby się dostać do sklepu apteki czy do lekarza. Jest to szczególnie uciążliwe z punktu widzenia osób starszych oraz niepełnosprawnych.