Rozważania Dariusza Kowalczyka na temat kosztów lekcji religii w szkołach i przedszkolach
Dariusz Kowalczyk, reprezentujący Malbork jako radny, wyraża zainteresowanie ilością uczniów uczęszczających na lekcje religii w lokalnych szkołach i przedszkolach. Z jego perspektywy, zaangażowane finanse są znaczne i mogłyby być skierowane na inne cele. Barbara Nowacka, Minister Edukacji, już zaproponowała ograniczenie godzin lekcji religii do jednej, której koszty pokrywane są z budżetu państwa.
Sprawa dotycząca kosztów lekcji religii prowadzonych w miejskich placówkach edukacyjnych w Malborku stała się przedmiotem interpelacji radnego Kowalczyka. Ciekawe jest źródło tego zainteresowania.
W oświacie obecność religii wywołuje wiele kontrowersji i niesie ze sobą liczne debaty. Z jednej strony społeczeństwo głośno domaga się zakończenia finansowania tego przedmiotu, który uważa się za niepotrzebny, argumentując, że faworyzuje on konserwatywne wartości. Z drugiej strony pojawiają się pytania o to, w jaki sposób religia powinna być obecna w świecie kultury i edukacji, oraz jaki model nauczania byłby najbardziej odpowiedni – wyjaśnia radny Kowalczyk.
Początki obecności religii w szkołach sięgają 1990 roku, kiedy to została ona wprowadzona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Barbara Nowacka, obecnie stojąca na czele tego resortu, zasugerowała w grudniu, że planuje ograniczyć liczbę lekcji religii w szkołach finansowanych z budżetu państwa.