Świetlista dziewiątka na literackiej ścieżce: Promocja literatury polskiej wśród uczniów
Z początkiem nowego roku szkolnego, starsi uczniowie znani jako „dziewiątka”, zaangażowali się w szkolne wyzwania związane z promowaniem polskiej literatury. Konkretnie, 8 września dołączyli do dwunastej edycji prezydenckiego programu „Narodowe Czytanie”.
W tym roku, wybraną lekturą była epopeja Elizy Orzeszkowej, „Nad Niemnem”. Inspirując się inicjatywą Pary Prezydenckiej, uczniowie z klas V, VI i VII czytali fragmenty tej powieści, przypisując sobie różne role. Czytali książkę w różnych zakątkach szkoły – pod dębem, w klasach czy bibliotece.
Dążąc do maksymalizacji efektu swoich czytań, studenci wcielili się w role bohaterów powieści, takich jak Jan Bohatyrowicz czy Justyna Orzelska. Uczniowie korzystający z biblioteki używali przy tym różnych rekwizytów przygotowanych przez siebie i nauczycieli, m.in. stroje, plansze, wianki itd. Nasza wspólna misja polegała na stworzeniu atmosfery sprzyjającej uruchomieniu własnej wyobraźni. W końcu, Eliza Orzeszkowa stworzyła powieść o bardzo wizualnym charakterze, która podkreśla piękno i silne powiązanie człowieka z naturą oraz prezentuje wartości, które powinny być ważne w każdym życiu.
Na zakończenie tej literackiej przygody, uczestnicy otrzymali pamiątkowe stemple na kartkach z nadrukiem „Nad Niemnem”, przysłanych z biura Prezydenta RP. Organizacją tego przedsięwzięcia zajęli się szkolni bibliotekarze oraz nauczyciel języka polskiego.