Niezwykły cmentarz w Stogach
Nekropolia znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie
Do szerokiej grupy zabytków możemy zaliczyć nie tylko budowle sakralne (jak kościoły) czy obronne (jak zamki) ale także stare cmentarze. Dawne miejsca pochówków naszych przodków mogą być niesamowitym źródłem wiedzy historycznej na temat osób, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. W miejscowości Stogi, w gminie Malbork w powiecie malborskim znajduje się stary cmentarz mennonitów. Przyglądając się płytom nagrobnym można wiele dowiedzieć się na temat życia osób z XIX i z początku XX wieku. Miejsce to jest uczęszczane nie tylko prze turystów z Polski, ale też zza granicy.
Cmentarz jako nośnik historii
Wieś Stogi powstała w drugiej połowie XVI wieku. Od tego czasu przewinęło się przez nią bardzo wiele różnych kultur oraz wyznań. W trakcie wojen i prześladowań religijnych, które pochłaniały niemal całą Europę, mennonici, wywodzący się z protestantów szukali schronienia na terenie tolerancyjnej I Rzeczypospolitej. Jeśli chodzi o nasz region, to holenderscy mennonici osiedlali się głównie na Żuławach. Jeszcze w XIX wieku było ich dość sporo – dokumenty wskazują, że mennonici stanowili większość mieszkańców Stogów.
Jak na tamte czasy cmentarz, który powstał w Stogach był obiektem dość dużym. Co ważne z archeologicznego punktu widzenia bardzo wiele grobów zachowało się we względnie dobrym stanie aż do dzisiejszych czasów. Obecnie na terenie cmentarza możemy podziwiać 260 obramowań grobów. Są to groby pojedyncze, podwójne oraz dziecięce. Oprócz tego znajdziemy tu 76 stel. Na tych stelach napisane są nie tylko imiona i nazwiska pochowanych osób, ale też funkcje, jakie pełnili za życia, a nawet wskazana jest liczba członków ich rodzin.
Jeśli interesuje Cię historia innych wspólnot religijnych, to w tym artykule przeczytasz o amiszach.